Screw; M2x12; DIN: 84; Head: cheese head; slotted; steel; zinc; 0,5mm
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
1122819
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1122819
Product downloads
Specification for Screw; M2x12; DIN: 84; Head: cheese head; slotted; steel; zinc; 0,5mm
| Material | steel |
| Length | 12mm |
| Thread | M2 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| DIN standard | 84 |
| Kind of cut | slotted |
| Head height | 1.3mm |
| ISO standard | 1207 |
| Head diameter | 3.8mm |
| BN standard | 330 |
| PN standard | 82215 |
| Strength class | 4.8 |