Relay: interface; SPDT; Ucntrl: 24÷230VDC; Ucntrl: 24÷230VAC; 6A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1122970000
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 1122970000
Product downloads
Specification for Relay: interface; SPDT; Ucntrl: 24÷230VDC; Ucntrl: 24÷230VAC; 6A
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 6A |
| Operating temperature | -40...60°C |
| Leads | screw terminals |
| Body dimensions | 6.4x90x88mm |
| Switched voltage | max. 250V AC, max. 250V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| Relay variant | Relay set |
| Type of relay | interface |