Screw; M3x20; DIN: 84; Head: cheese head; slotted; steel; zinc; 0,8mm
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
1123637
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1123637
Product downloads
Specification for Screw; M3x20; DIN: 84; Head: cheese head; slotted; steel; zinc; 0,8mm
| Material | steel |
| Length | 20mm |
| Thread | M3 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| DIN standard | 84 |
| Kind of cut | slotted |
| Head height | 2mm |
| ISO standard | 1207 |
| Head diameter | 5.5mm |
| BN standard | 330 |
| PN standard | 82215 |
| Strength class | 4.8 |