Relay: interface; DPDT; Ucoil: 230VDC; Ucoil: 230VAC; 8A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1123670000
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 1123670000
Product downloads
Specification for Relay: interface; DPDT; Ucoil: 230VDC; Ucoil: 230VAC; 8A
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 8A |
| Operating temperature | -40...60°C |
| Leads | screw terminals |
| Body dimensions | 12.8x90x88mm |
| Switched voltage | max. 250V AC |
| Rated coil voltage | 230V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| Relay variant | Relay set |
| Type of relay | interface |