Relay: interface; Mounting: DIN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
1125988
Manufacturer: PHOENIX CONTACT
Manufacturer code: 1125988
Product downloads
Specification for Relay: interface; Mounting: DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 6A |
| Operating temperature | -40...55°C |
| IP rating | IP20, IP54 |
| Body dimensions | 6.2x80x94mm |
| Mechanical durability | 20000000cycles |
| Switched voltage | max. 250V AC, max. 250V DC |
| Rated coil voltage | 110V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 6A / 250V AC |
| Relay variant | interface |
| Type of relay | interface |