Screw; M8x12; DIN: 912; Head: cheese head; imbus; HEX 6mm
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1127047
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1127047
Product downloads
Specification for Screw; M8x12; DIN: 912; Head: cheese head; imbus; HEX 6mm
| Material | acid resistant steel A4 |
| Length | 12mm |
| Thread | M8 |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| DIN standard | 912 |
| Kind of cut | imbus |
| Head height | 8mm |
| ISO standard | 4762 |
| Head diameter | 13mm |
| BN standard | 612 |
| PN standard | 82302 |