Screw; M5x8; DIN: 85A; Head: cheese head; slotted; steel; zinc
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1131583
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1131583
Product downloads
Specification for Screw; M5x8; DIN: 85A; Head: cheese head; slotted; steel; zinc
| Material | steel |
| Length | 8mm |
| Thread | M5 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| DIN standard | 85A |
| Kind of cut | slotted |
| Head height | 3mm |
| ISO standard | 1580 |
| Head diameter | 10mm |
| BN standard | 344 |
| PN standard | 82219 |
| Strength class | 4.8 |