1141180000
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
11.0
Product code:
1141180000
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 1141180000
Specification for 1141180000
| Operating temperature | -50...100°C |
| Contacts pitch | 7.62mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | pin header |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | THT |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Contact material | copper alloy |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | black |
| Current rating | 29A |
| Spatial orientation | straight |