Screw; M8x45; 1.25; Head: button; A2 stainless steel; DIN: 603; 22mm
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
1143824
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1143824
Product downloads
Specification for Screw; M8x45; 1.25; Head: button; A2 stainless steel; DIN: 603; 22mm
| Material | A2 stainless steel |
| Length | 45mm |
| Thread | M8 |
| Thread length | 22mm |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | button |
| DIN standard | 603 |
| Head height | 4.88mm |
| Head diameter | 20.65mm |
| BN standard | 645 |
| PN standard | 82406 |