Washer; spring,conical; M2; D=5mm; h=0.6mm; spring steel; DIN: 6796
Multiples:
200.0
Minimum quantity:
200.0
Product code:
1144863
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1144863
Product downloads
Specification for Washer; spring,conical; M2; D=5mm; h=0.6mm; spring steel; DIN: 6796
| Material | spring steel |
| Height | 0.6mm |
| Thread | M2 |
| Internal diameter | 2.2mm |
| Outside diameter | 5mm |
| Type of spacer | washer |
| DIN standard | 6796 |
| Kind of washer | conical, spring |
| BN standard | 1374 |