Washer; spring,conical; M16; D=39mm; h=5.25mm; spring steel
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1145002
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1145002
Product downloads
Specification for Washer; spring,conical; M16; D=39mm; h=5.25mm; spring steel
| Material | spring steel |
| Height | 5.25mm |
| Thread | M16 |
| Internal diameter | 17mm |
| Outside diameter | 39mm |
| Type of spacer | washer |
| DIN standard | 6796 |
| Kind of washer | conical, spring |
| BN standard | 1374 |