Screw; M3,5x10; DIN: 964A; Head: countersunk; slotted; steel; zinc
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
1146963
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1146963
Product downloads
Specification for Screw; M3,5x10; DIN: 964A; Head: countersunk; slotted; steel; zinc
| Material | steel |
| Length | 10mm |
| Thread | M3,5 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | countersunk |
| DIN standard | 964A |
| Kind of cut | slotted |
| Head height | 1.93mm |
| ISO standard | 2010 |
| Head diameter | 6.5mm |
| BN standard | 368 |
| PN standard | 82211 |
| Strength class | 4.8 |