Screw; M4x8; DIN: 84; Head: cheese head; slotted; steel; zinc; 1,2mm
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
1149628
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1149628
Product downloads
Specification for Screw; M4x8; DIN: 84; Head: cheese head; slotted; steel; zinc; 1,2mm
| Material | steel |
| Length | 8mm |
| Thread | M4 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| DIN standard | 84 |
| Kind of cut | slotted |
| Head height | 2.6mm |
| Mechanical elements features | with washer |
| ISO standard | 1207 |
| Head diameter | 7mm |
| BN standard | 374 |
| PN standard | 82215 |
| Strength class | 4.8 |