Screw; M2x6; Head: cheese head; Phillips; steel; zinc; PH1
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
1152211
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1152211
Product downloads
Specification for Screw; M2x6; Head: cheese head; Phillips; steel; zinc; PH1
| Material | steel |
| Length | 6mm |
| Thread | M2 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| Kind of cut | Phillips |
| Head height | 1.4mm |
| ISO standard | 7048 |
| Head diameter | 3.8mm |
| BN standard | 381 |
| Strength class | 4.8 |