Screw; M3x14; Head: cheese head; Phillips; steel; zinc; PH2
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1152459
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1152459
Product downloads
Specification for Screw; M3x14; Head: cheese head; Phillips; steel; zinc; PH2
| Material | steel |
| Length | 14mm |
| Thread | M3 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| Kind of cut | Phillips |
| Head height | 2mm |
| ISO standard | 7048 |
| Head diameter | 5.5mm |
| BN standard | 381 |
| Strength class | 4.8 |