Screw; M2,5x12; DIN: 965A; Head: countersunk; Phillips; steel; zinc
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
1156438
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1156438
Product downloads
Specification for Screw; M2,5x12; DIN: 965A; Head: countersunk; Phillips; steel; zinc
| Material | steel |
| Length | 12mm |
| Thread | M2,5 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | countersunk |
| DIN standard | 965A |
| Kind of cut | Phillips |
| Head height | 1.5mm |
| ISO standard | 7046 |
| Head diameter | 4.7mm |
| BN standard | 388 |
| PN standard | 82208 |
| Strength class | 4.8 |