Screw; M4x20; DIN: 965A; Head: countersunk; Phillips; steel; zinc
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1156764
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1156764
Product downloads
Specification for Screw; M4x20; DIN: 965A; Head: countersunk; Phillips; steel; zinc
| Material | steel |
| Length | 20mm |
| Thread | M4 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | countersunk |
| DIN standard | 965A |
| Kind of cut | Phillips |
| Head height | 2.2mm |
| ISO standard | 7046 |
| Head diameter | 7.5mm |
| BN standard | 388 |
| PN standard | 82208 |
| Strength class | 4.8 |