1157380000
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
8.0
Product code:
1157380000-1
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 1157380000
Specification for 1157380000
| Operating temperature | -50...130°C |
| Contacts pitch | 7.62mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | pin header |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | THT |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Number of pins | 4 |
| Contact material | copper alloy |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | black |
| Current rating | 41A |
| Rated voltage | 1kV |
| Spatial orientation | angled 90° |