Screw; M3x25; DIN: 966A; Head: countersunk; Phillips; steel; zinc
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
1158562
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1158562
Product downloads
Specification for Screw; M3x25; DIN: 966A; Head: countersunk; Phillips; steel; zinc
| Material | steel |
| Length | 25mm |
| Thread | M3 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | countersunk |
| DIN standard | 966A |
| Kind of cut | Phillips |
| Head height | 1.65mm |
| ISO standard | 7047 |
| Head diameter | 5.6mm |
| BN standard | 392 |
| PN standard | 82212 |
| Strength class | 4.8 |