Socket: integrated circuits
Multiples:
3528.0
Minimum quantity:
3528.0
Product code:
116-87-310-41-012101
Manufacturer: PRECI-DIP
Manufacturer code: 116-87-310-41-012101
Specification for Socket: integrated circuits
| Max. operating current | 1A |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Electrical mounting | THT |
| Contact plating | gold-plated |
| Row pitch | 7.62mm |
| Contact material | beryllium copper |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Connector variant | open |