Screw; M5x20; DIN: 85A; Head: cheese head; slotted; brass; 1,2mm
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1161717
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1161717
Product downloads
Specification for Screw; M5x20; DIN: 85A; Head: cheese head; slotted; brass; 1,2mm
| Material | brass |
| Length | 20mm |
| Thread | M5 |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| DIN standard | 85A |
| Kind of cut | slotted |
| Head height | 3mm |
| ISO standard | 1580 |
| Head diameter | 10mm |
| BN standard | 1404 |