Screw; with flange; M4x8; 0.7; Head: knurled,cheese head; hex key
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1163140
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1163140
Product downloads
Specification for Screw; with flange; M4x8; 0.7; Head: knurled,cheese head; hex key
| Material | steel |
| Version | with flange |
| Length | 8mm |
| Thread | M4 |
| Plating material | black finish, without coating |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head, knurled |
| Kind of cut | imbus |
| Head height | 4mm |
| Head diameter | 9mm |
| BN standard | 1392 |
| Strength class | 12.9 |