Screw; with flange; M6x40; 1; Head: knurled,cheese head; hex key
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1163310
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1163310
Product downloads
Specification for Screw; with flange; M6x40; 1; Head: knurled,cheese head; hex key
| Material | steel |
| Version | with flange |
| Length | 40mm |
| Thread | M6 |
| Plating material | black finish, without coating |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head, knurled |
| Kind of cut | imbus |
| Head height | 6mm |
| Head diameter | 12.5mm |
| BN standard | 1392 |
| Strength class | 12.9 |