Screw; with flange; M10x60; Head: knurled,cheese head; imbus
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1166603
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1166603
Product downloads
Specification for Screw; with flange; M10x60; Head: knurled,cheese head; imbus
| Material | steel |
| Version | with flange |
| Length | 60mm |
| Thread | M10 |
| Plating material | black finish, without coating |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head, knurled |
| Kind of cut | imbus |
| Head height | 10mm |
| Head diameter | 21mm |
| BN standard | 1392 |
| Strength class | 12.9 |