Splice terminal: rail; 1.5mm2; ways: 16; terminals: 64; black; 5A
Multiples:
20.0
Minimum quantity:
20.0
Product code:
1173710000
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 1173710000
Product downloads
Specification for Splice terminal: rail; 1.5mm2; ways: 16; terminals: 64; black; 5A
| Operating temperature | -25...70°C |
| Electrical mounting | spring clamp |
| Colour | black |
| Body material | polycarbonate |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body dimensions | 9.2x255x106mm |
| Current rating | 5A |
| Number of ways | 16 |
| Number of terminals | 64 |
| Rated voltage | 250V AC |
| Connector variant | with push button |
| Mounting rail size | TS35x7.5 |
| Type of splice terminal | rail |
| Lever colour | white/red |