Rivet nuts; M5; aluminium; BN: 4574; Ømount.hole: 7.1mm; L: 12mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
1174452
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1174452
Product downloads
Specification for Rivet nuts; M5; aluminium; BN: 4574; Ømount.hole: 7.1mm; L: 12mm
| Material | aluminium |
| Length | 12mm |
| Panel cutout diameter | 7.1mm |
| Thread | M5 |
| Type of mounting element | rivet nuts |
| Kind of head | flat |
| BN standard | 4574 |
| Fastened components thickness | 0.25...3mm |