Rivet nuts; M5; steel; Plating: zinc; BN: 4575; Ømount.hole: 7.1mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
1174533
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1174533
Product downloads
Specification for Rivet nuts; M5; steel; Plating: zinc; BN: 4575; Ømount.hole: 7.1mm
| Material | steel |
| Length | 12mm |
| Panel cutout diameter | 7.1mm |
| Thread | M5 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | rivet nuts |
| Kind of head | flat |
| BN standard | 4575 |
| Fastened components thickness | 0.25...3mm |