Rivet nuts; M6; steel; Plating: zinc; BN: 4575; Ømount.hole: 9.1mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
1174541
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1174541
Product downloads
Specification for Rivet nuts; M6; steel; Plating: zinc; BN: 4575; Ømount.hole: 9.1mm
| Material | steel |
| Length | 14.5mm |
| Panel cutout diameter | 9.1mm |
| Thread | M6 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | rivet nuts |
| Kind of head | flat |
| BN standard | 4575 |
| Fastened components thickness | 0.5...3mm |