Enclosure: wall mounting; X: 800mm; Y: 1000mm; Z: 300mm; AX; IP66
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1180.000
Manufacturer: RITTAL
Manufacturer code: 1180.000
Product downloads
Specification for Enclosure: wall mounting; X: 800mm; Y: 1000mm; Z: 300mm; AX; IP66
| IP rating | IP66 |
| Enclosure material | steel |
| Type of enclosure | wall mounting |
| Version | with cam lock, with mounting plate |
| Series | AX |
| Dimension Y | 1000mm |
| Body colour | light grey |
| Dimension X | 800mm |
| Dimension Z | 300mm |
| Cover colour | light grey |
| Cover material | steel |
| Conform to the norm | NEMA 4 |
| Mechanical impact resistance | IK10 |