Clevis pin; steel; BN: 483; Ø: 6mm; L: 18mm; DIN: 1434; V: with hole
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1190660
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1190660
Product downloads
Specification for Clevis pin; steel; BN: 483; Ø: 6mm; L: 18mm; DIN: 1434; V: with hole
| Material | steel |
| Version | with hole |
| Length | 18mm |
| Diameter | 6mm |
| Kind of head | cheese head |
| DIN standard | 1434 |
| Head diameter | 9mm |
| BN standard | 483 |
| Type of protective element | clevis pin |
| Protecting element features | tolerance class h11 |