Tape: electrically conductive; W: 12mm; L: 33m; D: 0.066mm; copper
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1194 12MM 33M
Manufacturer: 3M
Manufacturer code: 1194 12MM 33M
Product downloads
Specification for Tape: electrically conductive; W: 12mm; L: 33m; D: 0.066mm; copper
| Operating temperature | -40...155°C |
| Material | copper |
| Flammability rating | UL510 |
| Width | 12mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 0.066mm |
| Tape application | earthing, shielding |
| Type of tape | electrically conductive |
| Kind of adhesive | acrylic, nonconductive |
| Adhesion to steel | 4.4N/cm |