Contactor: 4-pole; NC x2 + NO x2; 24VDC; 9A; BG; screw terminals
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
11BG09T2D024
Manufacturer: LOVATO ELECTRIC
Manufacturer code: 11BG09T2D024
Specification for Contactor: 4-pole; NC x2 + NO x2; 24VDC; 9A; BG; screw terminals
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 9A |
| Operating temperature | -40...60°C |
| Leads | screw terminals |
| Width | 44mm |
| Height | 58mm |
| Insulation voltage | 690V |
| Type of contactor | 4-pole |
| Contacts configuration | NC x2 + NO x2 |