Contactor: 3-pole; NO x3; Auxiliary contacts: NO; 230VAC; 9A; BG
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
11BGP0910A23060
Manufacturer: LOVATO ELECTRIC
Manufacturer code: 11BGP0910A23060
Product downloads
Specification for Contactor: 3-pole; NO x3; Auxiliary contacts: NO; 230VAC; 9A; BG
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 9A |
| Operating temperature | -40...60°C |
| Leads | for PCB |
| Width | 44mm |
| Height | 58mm |
| Insulation voltage | 690V |
| Type of contactor | 3-pole |
| Integrated auxiliary contacts | NO |
| Supply voltage frequency | 60Hz |
| Contacts configuration | NO x3 |