Diode: rectifying; THT; 200V; 1A; Ifsm: 30A; DO41; Ufmax: 0.98V; 30ns
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
11EFS2
Manufacturer: KYOCERA AVX
Manufacturer code: 11EFS2
Specification for Diode: rectifying; THT; 200V; 1A; Ifsm: 30A; DO41; Ufmax: 0.98V; 30ns
| Mounting | THT |
| Case | DO41 |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 980mV |
| Reverse recovery time | 30ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 10µA |