Programmable time switch; 15min÷24h; SPDT; 250VAC/16A; 230VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
12.31.8.230.0000
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 12.31.8.230.0000
Product downloads
Specification for Programmable time switch; 15min÷24h; SPDT; 250VAC/16A; 230VAC
| Mounting | on panel |
| Supply voltage | 230V AC |
| Operating temperature | -10...50°C |
| IP rating | IP20 |
| Mounting hole diameter | 66x66mm |
| Kind of output | SPDT |
| Electrical connection | screw terminals |
| Counting range | 15min...24h |
| Counter operation modes | ON for the set interval |
| Timers features | daily |