Screw; M6x10; DIN: 7991; Head: countersunk; imbus; steel; zinc
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1202286
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1202286
Product downloads
Specification for Screw; M6x10; DIN: 7991; Head: countersunk; imbus; steel; zinc
| Material | steel |
| Length | 10mm |
| Thread | M6 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | countersunk |
| DIN standard | 7991 |
| Kind of cut | imbus |
| Head height | 3.3mm |
| ISO standard | 10642 |
| Head diameter | 12mm |
| BN standard | 1422 |
| Strength class | 10.9 |