Screw; M3x6; 0.5; Head: countersunk; slotted; 0,8mm; brass; DIN 963A
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1205153
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1205153
Product downloads
Specification for Screw; M3x6; 0.5; Head: countersunk; slotted; 0,8mm; brass; DIN 963A
| Material | brass |
| Length | 6mm |
| Thread | M3 |
| Plating material | without coating |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | countersunk |
| DIN standard | 963A |
| Kind of cut | slotted |
| Head height | 1.6mm |
| ISO standard | 2009 |
| Head diameter | 5.6mm |
| BN standard | 537 |
| PN standard | 82207 |