Screw; M4x16; Head: countersunk; slotted; 1mm; brass; DIN: 963A
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1205528
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1205528
Product downloads
Specification for Screw; M4x16; Head: countersunk; slotted; 1mm; brass; DIN: 963A
| Material | brass |
| Length | 16mm |
| Thread | M4 |
| Plating material | without coating |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | countersunk |
| DIN standard | 963A |
| Kind of cut | slotted |
| Head height | 2.2mm |
| ISO standard | 2009 |
| Head diameter | 7.5mm |
| BN standard | 537 |
| PN standard | 82207 |