Fuse: PTC polymer; 50mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1206L005/60WR
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 1206L005/60WR
Product downloads
Specification for Fuse: PTC polymer; 50mA
| Mounting | SMD |
| Case | 1206, 3216 |
| Power | 600mW |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Current rating | 50mA |
| Max surge current | 10A |
| Max operating temperature | 85°C |
| Max resistance | 20Ω |
| Type of fuse | PTC polymer |
| Switched current | 150mA |
| Min. resistance | 3.6Ω |