Fuse: PTC polymer; 160mA; 1206L
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1206L016WR
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 1206L016WR
Product downloads
Specification for Fuse: PTC polymer; 160mA; 1206L
| Mounting | SMD |
| Case | 1206, 3216 |
| Power | 600mW |
| Operating temperature | -40...85°C |
| D dimension | 0.75mm |
| Current rating | 160mA |
| Max surge current | 100A |
| B dimension | 1.8mm |
| A dimension | 3.5mm |
| C dimension | 1.45mm |
| E dimension | 0.45mm |
| Max resistance | 4.5Ω |
| Type of fuse | PTC polymer |
| Switched current | 370mA |
| Min. resistance | 1.2Ω |