Fuse: PTC polymer; 250mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1206L025YR
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 1206L025YR
Product downloads
Specification for Fuse: PTC polymer; 250mA
| Mounting | SMD |
| Power | 600mW |
| Case - inch | 1206 |
| Operating temperature | -40...85°C |
| D dimension | 0.75mm |
| Current rating | 250mA |
| Case - mm | 3216 |
| Max surge current | 100A |
| B dimension | 1.8mm |
| C dimension | 1mm |
| E dimension | 0.45mm |
| Max resistance | 2.3Ω |
| Type of fuse | PTC polymer |
| Switched current | 500mA |
| Min. resistance | 550mΩ |