Fuse: PTC polymer; 1.5A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1206L150THWR
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 1206L150THWR
Product downloads
Specification for Fuse: PTC polymer; 1.5A
| Mounting | SMD |
| Power | 800mW |
| Case - inch | 1206 |
| Operating temperature | -40...85°C |
| D dimension | 0.75mm |
| Current rating | 1.5A |
| Case - mm | 3216 |
| Max surge current | 100A |
| B dimension | 1.8mm |
| C dimension | 1mm |
| E dimension | 0.45mm |
| Max resistance | 120mΩ |
| Type of fuse | PTC polymer |
| Switched current | 3A |
| Min. resistance | 40mΩ |