Fuse: PTC polymer; 2A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1206L200PR
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 1206L200PR
Product downloads
Specification for Fuse: PTC polymer; 2A
| Mounting | SMD |
| Power | 800mW |
| Case - inch | 1206 |
| Operating temperature | -40...85°C |
| D dimension | 0.75mm |
| Current rating | 2A |
| Case - mm | 3216 |
| Max surge current | 100A |
| B dimension | 1.8mm |
| E dimension | 0.45mm |
| Max resistance | 80mΩ |
| Type of fuse | PTC polymer |
| Switched current | 3.5A |
| Min. resistance | 18mΩ |