Bearing: double row ball; self-aligning; Øint: 45mm; Øout: 85mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1209 ETN9 SKF
Manufacturer: SKF
Manufacturer code: 1209 ETN9 SKF
Product downloads
Specification for Bearing: double row ball; self-aligning; Øint: 45mm; Øout: 85mm
| Version | self-aligning |
| Width | 19mm |
| Internal diameter | 45mm |
| Outside diameter | 85mm |
| Kind of Bearing | rolling |
| Type of bearing | double row ball |
| Rolling element material | bearing steel |
| Cage material | polyamide |
| Race material | bearing steel |
| Bearing seal | none |
| Radial clearance | normal |