Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
120SPC060A
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: 120SPC060A
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Kind of package | bulk |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 60V |
| Max. forward impulse current | 1.65kA |
| Load current | 120A |
| Max. forward voltage | 680mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 11mA |