Display: TFT; 7"; 1024x600; Illumin: LED; 164.9x124.25mm; 3.3÷5VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
12104
Manufacturer: WAVESHARE
Manufacturer code: 12104
Product downloads
Specification for Display: TFT; 7"; 1024x600; Illumin: LED; 164.9x124.25mm; 3.3÷5VDC
| Supply voltage | 3.3...5V DC |
| Interface | HDMI |
| Number of pins | 26 |
| Kit contents | display, HDMI socket, touch pen, 4 screws |
| Dimensions | 164.9x124.25mm |
| Type of pin configuration | 2x13 |
| Display resolution | 1024x600 |
| Screen size | 7" |
| Kind of display | graphical |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Type of display | TFT |