Screw; M4x40; Head: countersunk; slotted; 1mm; A2 stainless steel
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1210866
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1210866
Product downloads
Specification for Screw; M4x40; Head: countersunk; slotted; 1mm; A2 stainless steel
| Material | A2 stainless steel |
| Length | 40mm |
| Thread | M4 |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | countersunk |
| DIN standard | 964A |
| Kind of cut | slotted |
| Head height | 2.2mm |
| ISO standard | 2010 |
| Head diameter | 7.5mm |
| BN standard | 656 |
| PN standard | 82211 |