Fuse: PTC polymer; 200mA; 1210L
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1210L020WR
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 1210L020WR
Product downloads
Specification for Fuse: PTC polymer; 200mA; 1210L
| Mounting | SMD |
| Case | 1210, 3225 |
| Power | 600mW |
| Operating temperature | -40...85°C |
| D dimension | 0.75mm |
| Current rating | 200mA |
| Max surge current | 10A |
| B dimension | 2.8mm |
| A dimension | 3.43mm |
| C dimension | 1mm |
| E dimension | 0.5mm |
| Max resistance | 5Ω |
| Type of fuse | PTC polymer |
| Switched current | 400mA |
| Min. resistance | 800mΩ |