Fuse: PTC polymer; 500mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1210L050YR
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 1210L050YR
Product downloads
Specification for Fuse: PTC polymer; 500mA
| Mounting | SMD |
| Case | SMD |
| Power | 600mW |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Current rating | 500mA |
| Max surge current | 100A |
| Max resistance | 900mΩ |
| Type of fuse | PTC polymer |
| Switched current | 1A |
| Min. resistance | 250mΩ |