Screw; M2x16; 0.4; Head: countersunk; Phillips; PH1; DIN 965A
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1212737
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1212737
Specification for Screw; M2x16; 0.4; Head: countersunk; Phillips; PH1; DIN 965A
| Material | A2 stainless steel |
| Length | 16mm |
| Thread | M2 |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | countersunk |
| DIN standard | 965A |
| Kind of cut | Phillips |
| Head height | 1.2mm |
| ISO standard | 7046 |
| Head diameter | 3.8mm |
| BN standard | 661 |
| PN standard | 82208 |